Leczenie uzależnienia od tramalu i tramadolu

Z roku na rok na całym świecie systematycznie wzrasta liczba osób poddawanych leczeniu po powikłaniach związanych ze stosowaniem leków przeciwbólowych. Jednym z najsilniejszych i zarazem najbardziej uzależniających środków jest Tramadol (znany także jako Tramal), lek przeciwbólowy działający praktycznie w taki sam sposób jak heroina czy morfina. Sprawdź, jak rozpoznać uzależnienie od Tramalu i jakie istnieją sposoby jego leczenia.

Czym dokładnie jest Tramal?

Jest to środek zaliczany do opioidowych substancji przeciwbólowych, który wykazuje także działanie uspokajające oraz przeciwkaszlowe. Ten wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny jest agonistą receptorów opioidowych o działaniu niewybiórczym, a najczęściej stosuje się go:

  • przy chorobach nowotworowych,
  • zawałach serca,
  • nerwobólach,
  • w celu zwalczania bólów pooperacyjnych i pourazowych.

Jako popularny i dobrze tolerowany lek jest także podawany chorym pacjentom znajdującym się w stanie terminalnym. Występuje na ogół w postaci kapsułek, kropli doustnych, czopków doodbytniczych oraz roztworów przeznaczonych do wstrzykiwania.

W jaki sposób powstaje uzależnienie od Tramalu?

Podobnie jak większość opioidów Tramal jest używany powszechnie jako narkotyk, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Dzieje się tak między innymi ze względu na stosunkowo niską cenę w porównaniu do nielegalnych substancji odurzających. Jest atrakcyjny również dlatego, że wywołuje euforię i pobudzenie, poprawia samopoczucie oraz daje poczucie błogości.

Osobom początkującym do odurzenia wystarczy nawet jedna czy dwie tabletki, w szczególności, jeśli zostaną popite alkoholem lub połączone z innym lekiem o działaniu uspokajającym czy nasennym. Tramadol uzależnia równie szybko, jak narkotyki, wywołując przy tym szereg niebezpiecznych skutków ubocznych, chociażby takich jak:

  • psychozy,
  • zaburzenia krążenia,
  • śpiączka.

To, jak szybko rozwinie się uzależnienie od Tramadolu, zależy od wielu różnych czynników, w tym między innymi od tego, jak silną psychikę ma dana osoba, ile waży, a także jak często zażywa substancję odurzającą.

Dlaczego uzależnienie od Tramalu jest szczególnie groźne?

Warto zaznaczyć, że maksymalna dobowa dawka preparatu wynosi 400 mg. Po przekroczeniu tej porcji lek staje się bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, gdyż istnieje duże ryzyko wystąpienia drgawek, łącznie z utratą przytomności. Przedawkowanie Tramalu może objawiać się omdleniem, wymiotami, niewydolnością oddechową, spadkiem poziomu ciśnienia tętniczego, a także śpiączką – w każdym przypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Szczególnie niebezpieczne jest łączenie Tramadolu z alkoholem – przyjmowanie tych substancji razem powoduje nasilenie ich działania, a także zwiększa ryzyko pojawienia się groźnych efektów ubocznych. Poza tym może dojść do utraty kontroli nad zachowaniem, co z kolei może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.

W jaki sposób może przebiegać leczenie uzależnienia?

Chociaż Tramal jest określany jako substancja o niskim potencjale uzależniającym w porównaniu do morfiny czy heroiny, to jednak regularnie zażywany może przyczynić się do rozwoju nałogu. Leczenie uzależnienia od Tramadolu jest bardzo podobne jak leczenie uzależnień od innych narkotyków.

Pierwszym krokiem mającym na celu umożliwienie pacjentowi powrót do normalnego funkcjonowania, jest detoks i wyczyszczenie organizmu z substancji uzależniającej. W zależności od  początkowej dawki Tramalu cały proces może trwać nawet dwa-trzy miesiące. Odtrucie może zostać przeprowadzone na dwa sposoby:

  • poprzez stopniowe zmniejszanie dawki aż do pełnej rezygnacji z leku,
  • poprzez całkowite odstawienie środka uzależniającego, które spowoduje wystąpienie ostrych objawów odstawienia – w tym czasie pacjenta znieczula się lekami o działaniu antagonistycznym do opiatów.

Sam detoks to jedynie wstęp do właściwego leczenia uzależnienia od Tramalu. Po odtruciu pacjent jest kierowany na specjalistyczną psychoterapię indywidualną lub grupową, której dopełnieniem mogą być odpowiednio dobrane środki farmakologiczne.

Ocena 0 / 5. Głosy: 0

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top