Zaburzenia psychiczne i somatyczne spowodowane odstawieniem substancji, od których organizm jest uzależniony, określa się mianem zespołu abstynencyjnego. Objawy odstawienia mogą mieć bardzo różny charakter, w zależności od wielkości dawek, a także od tego, jak długo były przyjmowane środki odurzające. Dowiedz się więcej na temat abstynencji od narkotyków i sprawdź, jakie są objawy odstawienia marihuany, kokainy oraz amfetaminy.
Kiedy pojawia się zespół abstynencyjny?
Narkotyki charakteryzują się możliwością wywołania stanu przyzwyczajenia, a nawet przymusu ich ciągłego przyjmowania. Różnego rodzaju substancje psychoaktywne mają taki rodzaj działania, że osoba, która je zażywa, odczuwa euforię i poprawę samopoczucia. W ten sposób narkotyki niosą ryzyko powstawania zależności psychicznej, która wyraża się systematyczną chęcią przeżywania różnych stanów pod wpływem środków psychoaktywnych. Innym rodzajem zależności jest uzależnienie fizyczne, które jest efektem adaptacji ośrodkowego układu nerwowego do obecności danej substancji odurzającej.
Na skutek zminimalizowania dawki dobowej narkotyku lub jego całkowitego odstawienia pojawia się zespół abstynencyjny. Zmniejszenie środka uzależniającego lub jego wyeliminowanie sprawia, że organizm może zareagować bardzo gwałtownie. Z tego względu abstynencja od narkotyków w początkowym okresie powinna przebiegać pod nadzorem lekarskim. U osoby uzależnionej dochodzi do zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego, nerwowego, a także sercowo-naczyniowego. Odstawienie substancji psychoaktywnej odbija się także negatywnie na psychice – u chorego pojawia się trudna do opanowania chęć sięgnięcia po używkę, czyli tzw. głód narkotykowy. Taki stan zazwyczaj utrzymuje się przez kilka dni, a maksymalne nasilenie symptomów towarzyszących zespołowi abstynencyjnemu odnotowuje się w okolicy trzeciego-czwartego dnia odwyku.
Od czego zależy natężenie objawów abstynencji?
Nasilenie objawów związanych z nagłym odstawieniem lub zmniejszeniem dawki środka odurzającego jest uzależnione od kilku czynników. Na to, jak silne będą symptomy abstynencji od narkotyków, mają wpływ przede wszystkim takie przesłanki jak:
- czas przyjmowania używki – u narkomana z kilkuletnim stażem nagła przerwa związana z zaprzestaniem zażywania narkotyku będzie przebiegać znacznie bardziej dotkliwie niż u osoby, która sięgnęła po środek odurzający kilka razy,
- rodzaj zażywanej substancji psychoaktywnej – najsilniejsze objawy abstynencyjne obserwuje się w przypadku odstawienia narkotyków opioidowych takich jak kokaina, heroina czy kodeina, natomiast nieco lżejsze symptomy daje np. rezygnacja z amfetaminy,
- stanu psychicznego oraz fizycznego osoby uzależnionej.
Objawy odstawienia opioidów
Abstynencja od narkotyków opioidowych daje najcięższe symptomy, w szczególności, jeżeli była poprzedzona długim ciągiem narkotycznym. Trwają zwykle od siedmiu do dziesięciu dni, a ich nasilenie przypada na trzeci-czwarty dzień odwyku.
Do typowych symptomów opioidowego zespołu abstynencyjnego należą: bardzo silna chęć sięgnięcia po narkotyk, nadmierna potliwość, łzawienie, dreszcze, świąd, ziewanie, kichanie, ślinotok, gęsia skórka, podwyższone ciśnienie krwi, niepokój, drażliwość i napady złości.
Objawy odstawienia amfetaminy
Zespół abstynencyjny w przypadku odstawienia amfetaminy pojawia się do dwunastu godzin po przyjęciu ostatniej dawki narkotyku. Objawy nie są tak nagłe, jak w przypadku substancji opioidowych, ponieważ metabolizm amfetaminy w organizmie przebiega nieco wolniej. Typowymi objawami odstawienia są: przygnębienie, depresja, małomówność, drażliwość, zmęczenie, myśli samobójcze oraz obniżone napięcie mięśniowe.
Symptomy odstawienia kokainy
Objawy abstynencyjne po odstawieniu lub zmniejszeniu dawki kokainy mają podobny przebieg jak w przypadku amfetaminy. Na skutek abstynencji od narkotyku mogą pojawić się takie symptomy jak: rozdrażnienie, skłonność do irytacji, depresja, przygnębienie, wewnętrzny niepokój, letarg, zwiększone łaknienie, bezsenność lub ospałość.