Detoks narkotykowy – Nakło nad Notecią

Substancje psychoaktywne, takie jak dopalacze czy kokaina, są w Polsce nielegalne, jednak mimo to wiele osób zażywa je rekreacyjnie. Dotyczy to również młodzieży szkolnej, dla której narkotyki są szczególnie niebezpieczne. Regularne przyjmowanie może prowadzić do uzależnienia, z którego wielu osobom jest bardzo ciężko wyjść. Problem dotyczy również mieszkańców Nakła nad Notecią, którzy mogą wybrać się na leczenie oraz detoks narkotykowy do ośrodka Agnus w Poznaniu.

Kiedy zaczyna się problem?

Spożywanie narkotyków jest nieodpowiednie nie tylko ze względu na ich nielegalność, ale też szkody, jakie nałóg może wyrządzić w życiu człowieka. Szczególnie groźne są dopalacze, które chętnie są wybierane przez młodzież szkolną, ze względu na stosunkowo dużą dostępność. Na czarnym rynku nieustannie pojawiają się dopalacze o różnym składzie, dlatego ciężko jest przewidzieć, jaki efekt będzie miało ich zażywanie dla zdrowia człowieka. Często występują bowiem niepożądane objawy, takie jak:

  • arytmia,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • zwiększenie temperatury ciała,
  • atak drgawek,
  • problemy z oddychaniem,
  • zawał.

Osoby uzależnione od dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych mogą w ośrodku Agnus skorzystać z detoksu narkotykowego, który przygotowuje organizm pacjenta do dalszego leczenia. Przede wszystkim jest on zalecany osobom, które w wyniku odstawienia używki cierpią na zespół abstynencyjny. W trakcie odtruwania organizmu pacjentowi uzupełnia się też minerały i witaminy, a także nawadnia go. W niektórych przypadkach w ramach detoksu narkotykowego podawane są też leki uspokajające.

Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnień Agnus w Poznaniu odwiedzają każdego roku pacjenci z całej Polski, również z Nakła nad Notecią. Każda osoba trafiająca do nas zostaje na początku przeegzaminowana przez lekarza, który z pomocą serii badań określa stan pacjenta, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Następnym krokiem jest detoks narkotykowy, zalecany w większości przypadków, w celu pozbycia się uzależnienia fizycznego na daną substancję. Kiedy już organizm chorego jest gotowy do walki, można rozpocząć dalsze leczenie. Pacjenci ośrodka mają do dyspozycji terapię indywidualną lub grupową, mogą wybrać opcję dostosowaną do swoich potrzeb. W trakcie rozmów z terapeutą uczą się żyć w trzeźwości i radzić sobie w trudnych sytuacjach, bez konieczności sięgnięcia po używkę. Pracownicy ośrodka troszczą się o ochronę danych pacjentów, dlatego mają oni zagwarantowaną pełną anonimowość.

Scroll to Top