Detoks narkotykowy Rawicz

Uzależnienie od narkotyków jest bardzo silnym i trudnym do zwalczenia nałogiem. Niestety, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób, także tych bardzo młodych, ma kontakt z tymi używkami. Trudno znaleźć jednoznaczne powody takich zachowań. Składa się na nie wiele czynników społecznych i psychologicznych. W wielu przypadkach narkotyki są formą ucieczki od trudnej rzeczywistości i problemów. Młodzież niejednokrotnie sięga po zabronione środki tylko po to, aby zaimponować grupie rówieśniczej i pokazać swą pozorną siłę. Nie zdając sobie przy tym sprawy z faktu, iż nawet sporadyczny kontakt ze środkami odurzającymi może przynieść poważne skutki dla zdrowia, a w dalszej przyszłości doprowadzić do uzależnienia, które nie jest łatwe do wyleczenia i najczęściej wymaga detoksu narkotykowego.

Narkomania jest problemem zarysowanym na dużą skalę, co za tym idzie – wzrasta także zapotrzebowanie na miejsca, gdzie można leczyć to uzależnienie. Nasz ośrodek – Agnus – to jedno z takich miejsc. Większość osób uzależnionych od środków odurzających nie jest w stanie poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. Chcąc uwolnić się ze szponów nałogu zgłaszają się, dobrowolnie lub za namową bliskich im osób, na detoks narkotykowy. Z pewnością nie jest to łatwa decyzja, ponieważ detoks wiąże się nierozerwalnie z podjęciem decyzji o zaprzestaniu zażywania narkotyków. Ośrodek Agnus w Poznaniu oferuje detoksykację między innymi dla mieszkańców Rawicza. Robimy to w dyskretny sposób, tak aby każdy pacjent czuł się u nas komfortowo i anonimowo.

Detoksem narkotykowym nazywamy krótkotrwałą, intensywną kurację farmakologiczną. Polega ona przede wszystkim na oczyszczeniu organizmu z narkotyków i toksyn i stanowi podstawę do podjęcia kolejnego, dalszego kroku, jakim jest terapia. Jego głównym celem jest całkowite odtrucie organizmu po to, aby dać szansę na wyjście z nałogu.

Przed rozpoczęciem detoksu narkotykowego, bardzo często zleca się szereg badań, aby jak najwięcej dowiedzieć się o aktualnym stanie zdrowia pacjenta i zakwalifikować go do dalszych działań. Odtrucie zazwyczaj trwa od 7 do 10 dni. W jego trakcie podawane są środki:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwgorączkowe,
  • uspakajające,
  • a w razie potrzeby także obniżające ciśnienie tętnicze.

Istotne jest także odpowiednie i systematyczne nawadnianie organizmu.

Detoks narkotykowy zawsze powinien być przeprowadzany pod nadzorem specjalistów. Podczas próby samodzielnego, nagłego odstawienia środków odurzających, mogą pojawić się poważne powikłania, takie jak zespół abstynencyjny. Jest to rodzaj zaburzenia, powstały w wyniku nagłego odstawienia substancji uzależniającej i może objawiać się:

  • silnymi bólami głowy,
  • wymiotami,
  • osłabieniem organizmu,
  • a w skrajnych przypadkach, może przyjąć formę drgawek przypominających atak padaczkowy.

Ważną informacją jest także to, iż na detoks narkotykowy do naszego ośrodka mogą zgłaszać się także osoby nietrzeźwe i nie stanowi to przeszkody do rozpoczęcia detoksykacji. Z oferty naszego ośrodka może skorzystać każdy, kto chce zawalczyć o siebie w intymnej atmosferze. Zapraszamy wszystkich, także z Rawicza.

Scroll to Top