Domowa detoksykacja narkotykowa

Każda próba zerwania z nałogiem rozpoczyna się od przeprowadzenia detoksu. Oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji stanowi nie lada wyzwanie dla uzależnionego. Szczególnie gdy przychodzi do poradzenia sobie z silnymi skutkami odstawienia. W tym trudnym czasie można liczyć na profesjonalną pomoc w ośrodku lub z pomocą bliskich wykonać domową detoksykację narkotykową.

Dlaczego uzależnieni wybierają domowy detoks?

Decyzja o podjęciu leczenia w domu najczęściej podyktowana jest niekorzystnymi skojarzeniami, jakie budzi w pacjentach walka przeprowadzana w szpitalnych warunkach. Sale pełne uzależnionych, którzy zmagają się z bolesnymi dolegliwościami, przyjmują silne leki, z powodu których tracą kontakt z rzeczywistością, by wreszcie po wyniszczających przeżyciach stanąć na nogi – choć taki obraz czasami bywa wyolbrzymiany, trudno utrzymywać pozytywne nastawienie do podjęcia detoksu, gdy przed uzależnionym stoi wizja walki w obcym środowisku. Wybór najlepszego rozwiązania terapeutycznego zależy w dużej mierze od samopoczucia pacjenta oraz jego indywidualnych potrzeb. Bardzo często okazuje się, że najskuteczniejsze efekty osiąga się podczas domowej detoksykacji narkotykowej, ponieważ daje ona szansę zmagania się z uciążliwymi skutkami odstawienia w domowym zaciszu, wśród znanych i zaufanych bliskich osób.

Warunki skutecznej terapii w domu

Podjęcie terapii w znanym, komfortowym środowisku przynosi satysfakcjonujące rezultaty wtedy, gdy jest odpowiednio przeprowadzone. Jednym z warunków, które umożliwiają podjęcie domowej detoksykacji narkotykowej, jest obecność bliskich osób w pobliżu uzależnionego, które będą udzielały wsparcia i w będą mogły zadzwonić po specjalistyczną pomoc w awaryjnych sytuacjach. Nie każdy przypadek nadaje się do leczenia w domu, dlatego przede wszystkim należy skonsultować chęć podjęcia terapii z lekarzem, który udzieli kompletnych informacji na temat stanu zdrowia oraz ewentualnego przebiegu samodzielnej walki. Jeśli osoba uzależniona nie może liczyć na wsparcie rodziny czy przyjaciół, nie ma możliwości wyrwania się z toksycznego środowiska i nie czuje się na siłach, by samemu rozpocząć oczyszczanie ciała z negatywnego wpływu substancji, należy zdecydować się na działania, uwzględniające profesjonalną opiekę. W naszym ośrodku zapewniamy pomoc wykwalifikowanej kadry, która dzięki stosowaniu zróżnicowanych metod terapeutycznych, sprosta indywidualnym potrzebom pacjentów na każdym etapie detoksu.

Podstawowe etapy domowej detoksykacji narkotykowej

Zrywanie z dowolnym nałogiem zawsze będzie procesem ciągłym, składającym się z kilku kroków. W przypadku walki z uzależnieniem od narkotyków pacjent najczęściej zmaga się nie tylko z jego psychicznym aspektem, ale i fizycznym. Skuteczne leczenie powinno odbywać się kompleksowo oraz zawierać w sobie szczegółowy plan radzenia sobie z problemem w różnych jego stadiach. Domowa detoksykacja narkotykowa składa się poniższych etapów:

  • Przygotowanie do podjęcia detoksu.
  • Stopniowe ograniczenie dawki.
  • Całkowite odstawienie.
  • Przygotowanie do „czystej przyszłości”.

Kluczową sprawą jest ustalenie czasu przedsięwzięcia – może być on różny, w zależności do stanu osoby uzależnionej. Skuteczna walka z nałogiem musi być poparta odpowiednim nastawieniem, dzięki któremu pacjent ma motywację do działania i trwania w swoich postanowieniach, niezależnie od przeszkód, które napotyka. Pomoc bliskich i zaufanych osób staje się w tej sytuacji nieoceniona. To one są źródłem pełnego wsparcia w trudnych chwilach i odpowiadają za stworzenie komfortowego środowiska, którym powinna cechować się domowa detoksykacja narkotykowa. Satysfakcjonujące rezultaty przyniesie stworzenie dokładnego planu, który uwzględni różne aktywności chorego – takie, które zajmą jego umysł pożytecznymi czynnościami, odciągną od myśli o uzależniającej substancji oraz nie będą stwarzały zagrożenia obcowania z ludźmi będącymi w nałogu.

Ograniczanie dawki narkotyku

Kolejnym krokiem jest systematyczne ograniczanie dawki narkotyku, prowadzące do całkowitego odstawienia. Przy niektórych uzależnieniach powinno się stosować stopniowe zmniejszanie ilość czynnika będącego źródłem nałogu, aby zminimalizować silne skutki abstynencji. Dawkowanie musi być ustalone z góry – im dłużej trwa domowa detoksykacja narkotykowa, tym trudniejsze może się okazać całkowite wyleczenie. Na tym etapie procesu, pacjent zmaga się z najtrudniejszymi przeszkodami, jakie przychodzi mu pokonać – dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle mięśni, stawów, podwyższona temperatura i drgawki. Ich natężenie w dużej mierze zależy od stopnia uzależnienia. Domowa detoksykacja narkotykowa powinna uwzględniać przygotowanie osoby na tego rodzaju problemy – pomocne będą ziołowe preparaty, lekkie środki ułatwiające zasypianie i przeciwbólowe. Konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów, które wspomagają oczyszczanie się organizmu.

Skuteczne wyjście nałogu kończy się stworzeniem planów na przyszłość oraz ich efektywną realizacją, z dala od destrukcyjnego środowiska. Choć walka stanowi trudne przedsięwzięcia dla każdego z uzależnionych, często przynosi zadowalające rezultaty. Warto pamiętać, że nawet jeśli domowa detoksykacja narkotykowa nie zakończy się sukcesem, zawsze istnieje szansa na udane oczyszczenie organizmu w profesjonalnym ośrodku.

Scroll to Top