Detoks narkotykowy – Chełmno

Chociaż narkotyki są w Polsce nielegalne, to ich zdobycie nie przysparza osobom zainteresowanym zbyt wielkich trudności. Szczególnie dotyczy to dopalaczy, po które coraz chętniej sięgają też osoby niepełnoletnie, ze względu na ich stosunkowo niską cenę i dużą dostępność. Jednak w przypadku sporego odsetka osób regularne przyjmowanie narkotyków może prowadzić do uzależnienia, które odbija się na zdrowiu i całym życiu. Mieszkańcy Chełmna, którzy borykają się z uzależnieniem, mogą skorzystać z detoksu narkotykowego, prowadzonego w poznańskim ośrodku Agnus.

Skuteczne rozwiązanie problemu

Pierwszy kontakt z używkami dla większości osób wiąże się ze spotkaniami towarzyskimi. Presja otoczenia i ciekawość sprawiają, że poczęstowana osoba próbuje używki, która wywołuje w niej uczucie euforii i chęć sięgnięcia po kolejne dawki w niedalekiej przyszłości. Wielu pacjentów zdaje sobie sprawę ze swojego uzależnienia dopiero w momencie, kiedy odbija się ono negatywnie na jego życiu, utrudniając relacje rodzinne lub powodując problemy w miejscu pracy. Pierwszym krokiem po uświadomieniu sobie swojego stanu, jest podjęcie leczenia, które przeważnie rozpoczyna detoks narkotykowy, przeprowadzany w Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia Agnus w Poznaniu. Substancje powodujące uzależnienie w znaczącym stopniu różnią się od siebie, dlatego sposób ich leczenia musi być dopasowany do używki. Ośrodek przyjmuje pacjentów zmagających się z uzależnieniem od m.in.:

  • leków,
  • metadonu,
  • dopalczy,
  • heroiny,
  • opiatów,
  • tramalu.

Kompleksowa usługa

Tylko całkowita abstynencja od używki umożliwia dalsze leczenie, chory trafiając do ośrodka przechodzi szereg badań, które pozwolą dostosować procedurę detoksu narkotykowego do jego stanu. Odtrucie ma na celu nie tylko pozbycie się toksyn z organizmu pacjenta, ale również dostarczenie mu minerałów i witamin, które mógł utracić wskutek spożywania nielegalnych substancji. Poza tym chorego nawadnia się, a także podaje leki, mające na celu uspokojenie go i przygotowanie do dalszej terapii. Kiedy następnie chory trafia w ręce wykwalifikowanego psychologa, ten zleca serie terapii indywidualnych i grupowych, które pozwolą pacjentowi zacząć życie wolne od nałogu.

Chorzy z Chełmna, którzy zdecydują się na skorzystanie z usług ośrodka Agnus, mogą liczyć na profesjonalizm oraz dyskrecje. Uzależnienie od narkotyków jest wstydliwą chorobą, dlatego pracownicy ośrodka dbają o anonimowość pacjentów, nie udostępniając ich danych osobom postronnym. Poza tym chory może liczyć na duże wsparcie i zrozumienie, nie tylko ze strony pracowników, ale tez innych pacjentów ośrodka.

Ocena 0 / 5. Głosy: 0

Jeszcze nie oceniono

Scroll to Top