Schodkowa detoksykacja medyczna

Leczenie uzależnienia narkotykowego należy do jednego z najtrudniejszych, gdyż substancje znajdujące się w narkotykach wyrządzają ogromne szkody w organizmie. Fizjologia sprawia, że ciało w bardzo krótkim czasie przyzwyczaja się do dostarczanych mu związków, a przy dłuższych okresach abstynencji pojawia się silny głód narkotykowy. Leczenie uzależnienia jest żmudne i trudne, a jednym z najistotniejszych kroków na drodze ku wyzdrowieniu jest zgłoszenie się na specjalistyczne odtrucie. Dowiedz się więcej na temat detoksu i sprawdź, przy pomocy jakich metod może być przeprowadzane oczyszczenie organizmu.

Na czym polega detoksykacja medyczna?

Odtrucie polega na całkowitym usunięciu z organizmu substancji psychoaktywnych. Przed detoksykacją pacjent zawsze powinien przejść dokładne badanie lekarskie, w którego tracie specjalista oceni jego ogólny stan fizyczny oraz psychiczny. Ocenie podlegają także inne ewentualne schorzenia, np. zaburzenia psychiczne, które będą wymagać leczenia. Wraz z odtruwaniem niejednokrotnie jest stosowana farmakoterapia, a następnie psychoterapia. Najważniejsze cele odtrucia to:
 • usunięcie uzależnienia fizycznego,
 • ograniczenie objawów zespołu abstynencyjnego oraz towarzyszącego im dyskomfortu,
 • przywrócenie organizmowi równowagi metabolicznej,
 • zaangażowanie pacjenta w proces leczenia i zapoczątkowanie długofalowej opieki psychoterapeutycznej.

Jakie istnieją techniki detoksykacji medycznej?

Podstawowym celem wszelkiego rodzaju odtruć jest bezpieczna, wygodna eliminacja substancji narkotycznych z organizmu i przygotowanie pacjenta do dalszego leczenia. Metody odtruwania mogą się różnić od siebie i obejmować różne strategie interwencyjne, ale cel w każdym przypadku jest taki sam – oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie sił osobie uzależnionej. Wyróżnia się wiele form odtruwania organizmu, spośród których do tych najczęściej stosowanych należą takie rodzaje odtrucia jak:
 • schodkowa detoksykacja medyczna,
 • neuroelektryczna terapia detoksykacyjna,
 • odtruwanie przy wykorzystaniu ibogainy,
 • szybkie odtrucie opioidowe.

Jakie etapy wchodzą w zakres schodkowej detoksykacji medycznej?

Jak już wyżej podkreślono, istnieją różne techniki odtruwania organizmu z substancji psychoaktywnych. Jedną z tych częściej praktykowanych w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień jest metoda schodkowej detoksykacji medycznej. Chociaż nie leczy ona narkomanii, to umożliwia doraźną poprawę samopoczucia pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia fizycznego, stwarzając tym samym odpowiednie warunki do podjęcia dalszej terapii. Opisana wyżej technika odtruwania składa się z kilku następujących etapów:
 • oczyszczenie organizmu z substancji narkotycznych,
 • łagodne przejście w stan abstynencji,
 • fachowa opieka terapeutyczna, pomagająca pacjentowi w podjęciu decyzji co do tego, jak dalej będzie wyglądać jego życie.

Jakie leki mogą być wykorzystywane w trakcie odtrucia?

Niezależnie od tego, jaką metodą jest przeprowadzane odtruwanie, czy jest to schodkowa detoksykacja medyczna, czy inna technika, proces ten może przebiegać z wykorzystaniem różnego rodzaju środków farmakologicznych. Leki, które są najczęściej stosowane podczas odtrucia to:
 • substancje, od których pacjent jest uzależniony, których dawki są powoli redukowane do mniejszych porcji w kontrolowanych warunkach (np. benzodiazepiny),
 • środki, które wykazują podobny efekt do substancji uzależniającej (np. Metadon w odtruwaniu od heroiny), których dawki są stopniowo zmniejszane pod nadzorem lekarza,
 • preparaty, które mają za zadanie blokowanie zmian towarzyszących zespołowi abstynencyjnemu,
 • leki powodujące zmniejszenie intensywności objawów zespołu odstawienia, np. środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne itp.

Co jest niezbędne do rozpoczęcia leczenia?

Rozpoczęcie leczenia wymaga od pacjenta przede wszystkim przyznania się przed samym sobą, że istnieje problem, a następnie skierowania swoich kroków do specjalistycznego ośrodka. Niezbędna jest odpowiednia motywacja, silna wola oraz chęć powrotu do zdrowia, gdyż na chwilę obecną nie ma przymusowych form leczenia. Terapii mogą poddać się jedynie osoby, które chcą wrócić do życia bez konieczności sięgania po używki.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia AGNUS
ul. Spławie 48
61-312 Poznań

telefon: 533 221 555
e-mail: kontakt@agnusterapia.pl

Ośrodek i telefon czynny 24/7

Skontaktuj się z nami