Leczenie uzależnienia od kokainy

Substancja o fachowej nazwie metylobenzoiloekgonina jest silnie pobudzającym narkotykiem, który posiada duży potencjał uzależniający. Skutki jej zażywania rujnują nie tylko zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Ponieważ kokaina podnosi nastrój i powoduje uczucie euforii, pojawia się potrzeba zwielokrotnienia poczucia przyjemności.

Czym jest kokaina?

Narkotyk pozyskiwany jest z przetworzonych chemicznie liści koki, która występuje w Ameryce Południowej. Środek wykazuje właściwości znieczulające, jednak ze względu na skutki uboczne i silne działanie pobudzające został wycofany z medycyny i zakazano jego stosowania. Występuje w postaci białego krystalicznego proszku, jednak w Europie oprócz kokainy do składu dodaje się inne substancje, które wykazują szkodliwe działanie.

Formy i sposoby przyjmowania kokainy

Zasadniczo wyróżnia się substancję dostępną w trzech formach. Każda z nich jest silnie uzależniająca i powoduje spustoszenie organizmu. Po początkowej euforii pojawia się spadek nastroju, który wpływa na samopoczucie i potrzebę dostarczenia organizmowi poczucia przyjemności. Oto trzy postacie, w jakich występuje narkotyk na rynku:

  • chlorowodorek kokainy – ma najczęściej postać białego proszku, który przyjmowany jest donosowo. Poprzez śluzówkę niemal od razu substancje aktywne wchłaniają się do mózgu, powodując nagłe odczucie satysfakcji i błogości. Równie często wcierana jest w dziąsła, wykazując przy tym nieco słabsze działanie. Minimalizuje wtedy odczucie głodu, jednak znacząco wpływa na podrażnienie zakończeń smakowych na języku. Stan euforii zazwyczaj utrzymuje się przez 30 minut, następnie nastrój spada,
  • wolna zasada kokainy – zażywana jest w formie inhalacji po uprzednim podgrzaniu jej w stosunkowo niskiej temperaturze. Związki zawarte w oparach docierają do mózgu, powodując ukojenie i podniecenie. Do jej podgrzania wykorzystuje się zazwyczaj folię aluminiową oraz specjalną metalową fajkę,
  • crack – to popularna forma występowania narkotyku. Przypomina mydlane płatki, kryształki lub kulki w odcieniu brązu. W takiej postaci narkotyk dostaje się do mózgu przez płuca i krew. Uczucie euforii jest w takiej sytuacji znacznie bardziej intensywne, jednak trwa krócej w porównaniu do poprzednich postaci zażywania preparatu.

Psychiczne i fizyczne objawy uzależnienia od kokainy

Narkotyk wykazuje ogromny potencjał uzależniający, dlatego jest tak niebezpieczny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jak wskazują badania i sami użytkownicy, potrzeba zażywania kokainy pojawia się niemal natychmiast, kiedy ustąpi uczucie przyjemności. Euforia potęguje chęć ponownego błogostanu, co w konsekwencji prowadzi do zależności psychicznej. Kiedy stan minie, samopoczucie spada, co dodatkowo wzmacnia potrzebę dostarczenia substancji do organizmu. Szczególny nałóg pojawia się w przypadku cracku oraz podczas dożylnego dostarczania preparatu do krwi. Należy również zaznaczyć, że regularne zażywanie kokainy prowadzi do stopniowego obniżenia wrażliwości na substancję, co przekłada się bezpośrednio na konieczność zwiększenia podawanych dawek oraz częstotliwość stosowania. Stąd prowadzi on do silnego uzależnienia, z którym trudno poradzić sobie bez profesjonalnej pomocy. Oprócz wspomnianego zdominowania psychicznego z czasem pojawiają się również potrzeby fizyczne. U ludzi zażywających systematycznie narkotyk można dostrzec brak apetytu oraz bóle głowy. Ponadto osoby, które przyjmują proszek donosowo, skarżą się na przewlekły katar i podrażnienie śluzówki nosa. Charakterystyczną cechą są widoczne zaczerwienienia i łuszcząca się skórę wokół nosa.

Jak zmienia się osoba po narkotyku?

Czy zatem można rozpoznać człowieka, który zażywa kokainę? Osoby takie zachowują się specyficznie i zmienia się ich wygląd. Nie każdy jednak jest w stanie przypisać dany stan zażywaniu substancji. Tacy ludzie są nadpobudliwi i nie śpią. Mimo iż pojawia się potrzeba odpoczynku, pobudzony mózg nie pozwala zasnąć. Po zażyciu pojawia się również nadinterpretacja otaczających bodźców. Osoba często sama nie rozumie swojego zachowania i wpada w złość, agresję. Źle znosi również krytykę. Ludzie zażywający narkotyk otwierają się również na kontakty z innymi. To charakterystyczny objaw. Do tej pory spokojny i nieśmiały człowiek zmienia się w duszę towarzystwa i staje się wodzirejem każdego spotkania. Kokainowym objawem są również rozszerzone źrenice, które przestają reagować na światło. 

Skutki uboczne zażywania kokainy

Aktywna substancja uzależnia niemal natychmiast. Trafia do mózgu na tyle szybko, że powoduje silne odczucie euforii, które po pewnym czasie znika. Kokainowe skutki uboczne można mnożyć. Oprócz spustoszenia zdrowia psychicznego i fizycznego pojawiają się również aspekty społeczne. Coraz większe dawki i zwiększona częstotliwość zażywania narkotyku generują spore nakłady finansowe, gdyż ceny preparatu nie należą do najniższych. Wiąże się to często z utratą całego dorobku życiowego, długami i problemami finansowymi. Człowiek uzależniony jest w stanie zrobić wszystko, by zakupić kolejną dawkę używki. Jednak zażywanie kokainy to również fatalne skutki dla zdrowia. Oprócz uszkodzenia i martwicy przegrody nosa pojawiają się groźne psychozy oraz irracjonalne zachowania. Równie często osoby takie cierpią na omamy wzrokowe, a w przypadku palenia cracku istnieje ryzyko wirusowego zapalenia wątroby typu C. Z czasem pojawia się również depresja. Ciągłe rozdrażnienie, pogorszenie nastroju, niepokój, zaburzenia snu, spadek libido odbijają się negatywnie na zdrowiu psychicznym. Jednak nie sposób nie wspomnieć o sytuacji ekstremalnej, która pojawia się po przedawkowaniu środka odurzającego.

Czym grozi przedawkowanie?

W przypadku, kiedy do mózgu dostarczona jest zbyt duża dawka narkotyku, pojawia się przedawkowanie, które stopniowo przybiera na sile. Najpierw pojawia się drżenie rąk, panika, wzrasta ciśnienie krwi, a temperatura ciała znacznie się podnosi. W takiej sytuacji może nawet dojść do udaru podpajęczynówkowego lub podtwardówkowego, co prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych i udaru mózgu. Następstwem takich dolegliwości jest nie tylko upośledzenie nerwów, ale również śmierć. Należy również wspomnieć o zatruciu spowodowanym zażyciem substancji skażonej. Często takie osoby majaczą i zapadają w śpiączkę.

Jak leczyć uzależnienie od kokainy?

Skuteczne leczenie uzależnienia kokainowego wymaga zaangażowania samej osoby zażywającej narkotyk. Wszelkie formy przymusu nie są efektywne i zazwyczaj krótkotrwałe, gdyż przyzwyczajony człowiek wraca do nałogu. Istotna jest terapia, która wzmacnia motywację do pozbycia się zależności i chęci powrotu do normalnego życia, bez używki. Farmakologia w tej dziedzinie nieco zawodzi, gdyż skuteczność podawanych leków powodowała abstynencję, jednak na krótko. Wszelkie środki i leki są nadal na etapie badań, a pomysł wprowadzenia specjalnej szczepionki utknął w martwym punkcie. Dlatego tak istotna jest właściwa terapia psychologiczna i zaangażowanie osoby z nałogiem. Najwłaściwszą formą terapii jest obecnie motywacja osoby zniewolonej przez substancję do odstawienia kokainy.

Pomoc uzależnionym

W przypadku zależności od kokainy konieczne jest wsparcie i profesjonalna pomoc. Dotyczy to osób zarówno uzależnionych, jak i bliskich. Rodzina i przyjaciele potrzebują wsparcia, gdyż często spotykają się z takim problemem po raz pierwszy. Można w takiej sytuacji zadzwonić pod telefon zaufania 800 199 990 i poprosić o poradę. Na wsparcie i profesjonalną pomoc można również liczyć w Klinice AGNUS, która prowadzi skuteczne terapie w zakresie nałogów.

Scroll to Top