Jaki wpływ na dziecko ma alkoholizm rodzica? Czyli o syndromie DDA

Wieczne dążenie do perfekcjonizmu oraz przesadna krytyka wobec własnej osoby często wpędza nas w zbędne kompleksy, a także uniemożliwiania cieszenie się życiem. Ciężko nam pogodzić się z własnym charakterem i nie lubimy siebie takich, jakimi jesteśmy. Zamiast narzekać na swoje zachowanie, warto skupić się na pozytywnych aspektach oraz pozwolić sobie na akceptację własnej osoby. Jak jednak pokochać siebie i znaleźć sens własnej egzystencji w sytuacjach, w których traktujemy się jako główny czynnik powstających problemów? Czy istnieje skuteczny sposób na akceptację własnej osobowości oraz zmianę podejścia do życia? Poniżej przedstawimy kilka przydatnych rad, które umożliwią samoakceptację oraz rozwój osobisty.

Skup się na pozytywach

Zamiast stale myśleć wyłącznie o swoich wadach, warto zastanowić się nad zaletami. Wiele osób bez problemu potrafi wymienić negatywne cechy swojego charakteru, jednak podkreślenie pozytywów oraz przyjmowanie pochwał przychodzi im z trudem. Doceń swoje plusy i zastanów się, za co szczególnie cenią Cię przyjaciele oraz rodzina. Jeśli masz trudności z określeniem swoich zalet, poproś ich o pomoc i zapisz odpowiedzi na kartce, która przypomni Ci o tym w ciężkich chwilach i trudnych momentach.

Zaakceptuj swoje wady i pracuj nad sobą

Zdawanie sobie sprawy ze swoich wad jest oznaką pokory i umożliwia przyszłą akceptację swojej osobowości. Zastanów się jakich zachowań u siebie nie lubisz i co uniemożliwia Ci życie w zgodzie z samym sobą. Postaraj się pracować nad najbardziej irytującymi zachowaniami oraz zaakceptuj to, czego nie jesteś w stanie zmienić.

Pogódź się z obecnym stanem rzeczy

Wiele osób traci swoją energię na przysłowiową walkę z wiatrakami i przesadne zamartwianie się rzeczami, na które nie mamy żadnego wpływu. Niektórych sytuacji nie da się zmienić i jedyne co nam pozostaje, to je zaakceptować. Zamiast myśleć o rzeczach, wobec których jesteś bezsilny, skup się na sobie oraz własnych celach, za które jesteś odpowiedzialny.

Doceniaj to, co masz i skup się na teraźniejszości

Nie żyj przeszłością i nie skupiaj się na głównie przyszłości, natomiast częściej doceniaj teraźniejszość. Ciągłe myślenie o tym, co przyniesie jutro, budzi strach i niepewność oraz odciąga nas od realizacji zamierzonych celów. Planowanie jest ważne, jednak ważniejsze są podjęte działania. Twoje dzisiejsze zachowanie będzie mieć bezpośredni wpływ na jutro. Nie trać czasu na zamartwianie się i działaj. Doceń to, jak wygląda Twoje życie w tym momencie i skup się na pozytywnych jego aspektach.

Ciesz się z małych rzeczy i nie wymagaj od siebie zbyt wiele

Spontaniczność, optymizm oraz umiejętność doceniania małych sukcesów pozwala nam na czerpanie radości z każdego dnia. Nie bądź dla siebie zbyt surowy i nie oczekuj błyskawicznych efektów każdej pracy. Jeśli chcesz coś w sobie zmienić, pracuj nad sobą i zacznij zauważać każdą, nawet najmniejszą zmianę na lepsze. Poza własnych sukcesami, zacznij cieszyć się również z błahostek. Doceniaj drobiazgi oraz zdarzenia z dnia codziennego, takie jak spotkanie ze znajomymi, uśmiech, piękna pogoda czy ulubione danie. To nastawi Cię do życia pozytywnie oraz pozwoli skupić się na tym, co otrzymaliśmy od życia.

Odkryj swoje hobby

Wiele sfrustrowanych i niespełnionych osób nie potrafi poradzić sobie z wiecznym przygnębieniem. Zastanów się, co sprawiało Ci przyjemność i skup się na tym. Może zawsze interesował Cię sport, fotografia albo taniec? Nie zrażaj się, jeśli pierwsze zajęcie nie będzie tym, czego potrzebujesz. Szukanie swojej pasji to często długi proces, jednak wart efektów. Dzięki spełnianiu się poprzez robienie czegoś, co się kocha, zyskujemy energię niezbędną do działania oraz wyzwalamy z siebie to, co najlepsze.

Pomyśl o swoich najbliższych

Dziel się emocjami ze swoimi najbliższymi. Zmaganie się z problemami w samotności i tłamszenie negatywnych emocji w sobie rodzi wiele negatywnych odczuć. Prawdziwy przyjaciel pomoże Ci w najcięższych chwilach oraz doceni wszystkie sukcesy. Nie skupiaj się na powierzchownych relacjach pełnych nieufności i niezrozumienia. Dzięki bliskim osobom, które znają Twoje dobre i złe strony, możesz osiągnąć więcej.

Wyznacz sobie cele i wytrwale je realizuj

Bądź realistą z nutą optymizmu. Warto mieć marzenia, jednak, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie mogą się spełnić. Wyznacz sobie cele możliwe do osiągnięcia i skup się na ich realizacji. Najlepiej rozpocząć od małych sukcesów, które wymagają planów krótkoterminowych. Jeśli uda Ci się je zrealizować, pozytywnie nastawią Cię do przyszłości oraz udowodnią, że chcieć znaczy móc.

Bądź otwarty na zmiany

Zmiany to coś, czego obawia się wielu z nas. Nie jesteśmy pewni, jak będzie wyglądać przyszły stan rzeczy i boimy się tego, co nowe i nieznane. Nie zawsze jednak zmiana musi być czymś trudnym do przyjęcia. W momencie, gdy ciągła monotonia zaczyna Ci doskwierać, warto zaryzykować.

Bądź dla siebie sprawiedliwy

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o potrzebie empatii. Niedocenianym problemem jest jednak przekładanie czyjegoś dobra ponad swoje. Ważne jest, aby być wrażliwym zarówno na innych, jak i na siebie. Akceptuj osobowości innych osób oraz staraj się zrozumieć ich sposób postępowania. Poza tym bądź wyrozumiały również dla samego siebie. Pamiętaj, że nikt nie jest idealny i czasem każdy miewa gorsze chwile.

3.1/5 - (16 votes)

40 thoughts on “Jaki wpływ na dziecko ma alkoholizm rodzica? Czyli o syndromie DDA”

 1. Extended Opportunity

  Hey,

  The moment we’ve all been waiting for is finally here – GoBuildr is now LIVE! ????

  ???? Create ultra-lightning-fast websites, sales funnels, eCommerce stores, and more in less than 60 seconds, with just a keyword!

  ???? Say goodbye to the limitations of traditional page builders. GoBuildr combines the functionality of 16 different tools into one powerful app, supercharged with AI-assisted technology.

  ⇒ Click Here To Checkout Demo https://ext-opp.com/GoBuildr

 2. Fullhdfilmizle ile Full HD film izle deneyimi sizlerle! Türkçe dublaj ve Altyazı arşivimizle 1080p kalite kesintisiz film izleme sitesinin tadını çıkar! Ira Hoffmann

 3. Extended Opportunity

  He Got 256,354 Free Views With AI…

  Can you believe it?

  People spend thousands of dollars to get that kind of result…

  My friend Kundan just did it for free…

  He only used his new app… AI ScreenSnap…

  It’s the world’s first AI app that can generate videos with the power of Video-Exclusive AI Engine…

  That can edit, record, and generate videos with just a few clicks… with zero experience…

  Click here now and watch AI ScreenSnap in action https://ext-opp.com/AIScreenSnap

 4. Extended Opportunity

  Elevate Learning Adventures with The Story Shack!

  A library of 200+ high-quality books tailored to the school curriculum.
  StoryShack’s Build a Book bundle features word searches, quizzes, creative coloring pages, high-quality images, and top SEO keywords.
  StoryShack’s StoryCraft Pro bundle includes the „Melody Minds Library” with 350+ music tracks and „AnimateMasters Pro,” offering 30+ categories of animations.
  And as if that’s not enough, here are the MEGA BONUSES:

  ✔ 100+ Mega Mazes Pack
  ✔ 100+ Sudoku Elements Pack
  ✔ 100+ Comic Book Template Pack
  ✔ 100+ Handwriting Practice Template Pack
  ✔ 100+ Kids Story Book Templates
  ✔ Canva Book Templates
  ✔ Additional beautiful content like journal prompts
  ✔ INCLUDED: The Ultimate Workbook

  Click https://ext-opp.com/StoryShack to explore The Story Shack e-Learning Collection and seize the opportunity for multiplied income!

 5. Extended Opportunity

  Elevate Learning Adventures with The Story Shack!

  A library of 200+ high-quality books tailored to the school curriculum.
  StoryShack’s Build a Book bundle features word searches, quizzes, creative coloring pages, high-quality images, and top SEO keywords.
  StoryShack’s StoryCraft Pro bundle includes the „Melody Minds Library” with 350+ music tracks and „AnimateMasters Pro,” offering 30+ categories of animations.
  And as if that’s not enough, here are the MEGA BONUSES:

  ✔ 100+ Mega Mazes Pack
  ✔ 100+ Sudoku Elements Pack
  ✔ 100+ Comic Book Template Pack
  ✔ 100+ Handwriting Practice Template Pack
  ✔ 100+ Kids Story Book Templates
  ✔ Canva Book Templates
  ✔ Additional beautiful content like journal prompts
  ✔ INCLUDED: The Ultimate Workbook

  Click https://ext-opp.com/StoryShack to explore The Story Shack e-Learning Collection and seize the opportunity for multiplied income!

 6. Fullhdfilmizlesene ile en yeni vizyon filmler Full HD ve ücretsiz film sizlerle. Orijinal film arşivimizle en kaliteli film izle fırsatı sunuyoruz. Raphael Stanback

 7. Fullhdfilmizlesene ile en yeni vizyon filmler Full HD ve ücretsiz film sizlerle. Orijinal film arşivimizle en kaliteli film izle fırsatı sunuyoruz. Rogelio Vonseggern

 8. Film izle, jetfilmizle internetin en hızlı ve güvenilir film, sinema izleme platformudur. Binlerce film seçeneğiyle her zevke uygun filmleri Full HD kalitesinde sunar. Myles Tomehak

 9. Extended Opportunity

  Are you still using Calendly to schedule your calls and meetings?

  If your answer is yes, then you are actually hurting your business not helping it…

  Calendly is limited, doesn’t unlock the full potential of your business…

  And to make matters worse, they charge you monthly…

  What a joke…

  But you don’t have to worry, because my good friend Kundan is about to change the entire market …

  You see, he just launched his newest creation AI Calenderfly…

  The world’s first appointment-setting app that is fully powered by AI…

  It will do all of the heavy lifting for you on complete autopilot…

  AI meeting scheduling
  AI reminders
  AI tracking
  And much much more

  You can even accept payments live, and collect leads…

  But it gets even better…

  You don’t have to pay a penny in monthly fees…

  Click here to watch AI Calenderfly in action and secure your copy at the lowest price possible… https://ext-opp.com/AICalendarfly

 10. Extended Opportunity

  Are you still using Calendly to schedule your calls and meetings?

  If your answer is yes, then you are actually hurting your business not helping it…

  Calendly is limited, doesn’t unlock the full potential of your business…

  And to make matters worse, they charge you monthly…

  What a joke…

  But you don’t have to worry, because my good friend Kundan is about to change the entire market …

  You see, he just launched his newest creation AI Calenderfly…

  The world’s first appointment-setting app that is fully powered by AI…

  It will do all of the heavy lifting for you on complete autopilot…

  AI meeting scheduling
  AI reminders
  AI tracking
  And much much more

  You can even accept payments live, and collect leads…

  But it gets even better…

  You don’t have to pay a penny in monthly fees…

  Click here to watch AI Calenderfly in action and secure your copy at the lowest price possible… https://ext-opp.com/AICalendarfly

 11. Extended Opportunity

  Are you still using Calendly to schedule your calls and meetings?

  If your answer is yes, then you are actually hurting your business not helping it…

  Calendly is limited, doesn’t unlock the full potential of your business…

  And to make matters worse, they charge you monthly…

  What a joke…

  But you don’t have to worry, because my good friend Kundan is about to change the entire market …

  You see, he just launched his newest creation AI Calenderfly…

  The world’s first appointment-setting app that is fully powered by AI…

  It will do all of the heavy lifting for you on complete autopilot…

  AI meeting scheduling
  AI reminders
  AI tracking
  And much much more

  You can even accept payments live, and collect leads…

  But it gets even better…

  You don’t have to pay a penny in monthly fees…

  Click here to watch AI Calenderfly in action and secure your copy at the lowest price possible… https://ext-opp.com/AICalendarfly

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top