Detoks narkotykowy i detoksykacja

Pierwszym i zarazem niezwykle ważnym krokiem na drodze do uwolnienia się od uzależnienia od substancji psychoaktywnych jest detoks narkotykowy. Proces ten pozwala w bezpieczny sposób przerwać ciągi alkoholowe, a także przywrócić równowagę w wyniszczonym organizmie.  Na czym dokładnie polega detox i ile trwa cała procedura? Dowiedz się więcej, jak wygląda specjalistyczne odtruwanie, a także sprawdź, gdzie należy udać się po odtruciu.

Czym jest detoksykacja narkotykowa?

Organizm przyzwyczajony do stałego dostarczania środka odurzającego, wraz z biegiem czasu przystosowuje się do niego, dlatego po pewnym okresie nie jest w stanie funkcjonować bez używki. Ten typ uzależnienia należy leczyć poprzez profesjonalną detoksykację narkotykową. Dzięki niej możliwe jest przerwanie ciągu, co w rezultacie przyczynia się do tego, że pacjent nabrawszy sił, może rozpocząć właściwą terapię.

Detoks narkotykowy jest przeprowadzany zwykle u osób, które nie są w stanie samodzielnie odstawić używki. Należy sobie uświadomić, że proces ten odbywa się wyłącznie na przystosowanych do tego celu oddziałach i bardzo często stosuje się go w celu ratowania życia pacjenta – nie jest on elementem psychoterapii.

detoks narkotykowy

Na czym dokładnie polega odtrucie?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że detox narkotykowy jest bardziej skomplikowany od alkoholowego. W przypadku pacjentów uzależnionych od narkotyków w pierwszej kolejności należy stwierdzić, jakie substancje psychoaktywne mogą znajdować się w ich organizmie. Najbardziej komfortowa jest sytuacja, kiedy osoba uzależniona przyjmowała tylko jeden środek, jednak na ogół takie przypadki należą do rzadkości.

Po przyjęciu na detoksykację pacjent jest poddawany szeregowi badań, mających na celu określenie jego stanu psychicznego oraz fizycznego. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz dobiera odpowiednie środki farmakologiczne, które złagodzą skutki odstawienia narkotyku, czyli tzw. głód narkotykowy.

W trakcie detoksu narkotykowego pacjentowi są poddawane preparaty:

  • przeciwbólowe,
  • uspokajające,
  • nasenne,
  • obniżające ciśnienie tętnicze krwi,
  • przeciwgorączkowe,
  • na skurcze mięśni,
  • witaminowe i mineralne, które mają za zadanie wznowienie właściwego funkcjonowania gospodarki wodno-elektrolitowej.

Odtrucie to bardzo często jedyny sposób na przywrócenie pacjenta do stanu zdrowia, a także na złagodzenie skutków odstawienia narkotyków. Dzięki temu można rozpocząć dalszy etap leczenia lub poddać się hospitalizacji, jeśli zachodzi taka konieczność

Czy szybki detoks jest bezpieczny?

Substancje toksyczne, które trafiają do organizmu osoby uzależnionej, muszą być usuwane stopniowo i powoli. Dlatego skuteczna detoksykacja narkotykowa nie może trwać jeden czy dwa dni. Taki błyskawiczny proces bywa najzwyczajniej w świecie niebezpieczny. Zbyt szybkie eliminowanie toksyn z organizmu, w szczególności przy braku fachowej opieki, może spowodować pojawienie się poważnych, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu problemów zdrowotnych. Co więcej, szybkie odtrucie nie stanowi gwarancji, że po jego zakończeniu pacjent nie będzie odczuwał objawów zespołu abstynencyjnego, czyli wszystkich tych symptomów, których osoby uzależnione chcą uniknąć, decydując się na odtruwanie.

Przyjęło się, że detox przeciętnie powinien trwać od siedmiu do dziesięciu dni. W przypadku silnego uzależnienia konieczne może być dłuższe odtrucie.

Zespół abstynencyjny – co warto o nim wiedzieć?

Na skutek nagłego odstawienia lub zmniejszenia dawki dotychczas przyjmowanej substancji uzależniającej pojawia się tzw. głód biochemiczny. Związki psychoaktywne znajdujące się w narkotykach trafiają do układu krwionośnego, a organizm z biegiem czasu przyzwyczaja się do nich. W sytuacji, kiedy ich zabraknie, dochodzi do zmian w procesach metabolicznych. To powoduje wystąpienie dotkliwych objawów fizycznych i psychicznych, które są określane mianem zespołu abstynencyjnego lub zespołu odstawienia.

Najczęstsze objawy zespołu abstynencyjnego to:

  • zawroty i bóle głowy,
  • nudności, wymioty,
  • biegunki,
  • skurcze mięśniowe,
  • drżenie rąk,
  • rozdrażnienie, nerwowość,
  • trudności ze snem,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • stany lękowe lub depresyjne.

Do najniebezpieczniejszych objawów zespołu odstawienia zalicza się omamy (tzw. zwidy narkotykowe) padaczkę oraz zapaści.

Od czego zależy cena detoksu narkotykowego?

To, ile będzie kosztować detoksykacja narkotykowa, zależy tak naprawdę od wielu różnych czynników. Aby ustalić jej cenę, pacjent zwykle przechodzi wstępne badania w ośrodku, dzięki którym można ocenić jego stan psychiczny i fizyczny, a następnie oszacować koszt terapii.

Wychodzenie z nałogu narkotykowego nie jest łatwe, ale na pewno warte tego, aby spróbować wrócić do zdrowia. Chcąc mieć pewność, że detoks zostanie przeprowadzony bezpiecznie, najlepiej zdecydować się na pobyt w profesjonalnym ośrodku, w którym w ramach ceny za odtrucie pacjent otrzyma szeroki zakres pomocy. Jego stan będzie monitorowany przez wykwalifikowaną kadrę medyczną od momentu rozpoczęcia badań, aż do całkowitego zakończenia leczenia.

Co dalej po detoxie?

Jak już wyżej podkreślono, detoksykacja sama w sobie nie stanowi formy terapii i nie pozwala wyleczyć nałogu narkotykowego. Nie jest to zatem działanie mające na celu psychologiczne, behawioralne oraz społeczne rozwiązania problemu uzależnienia. Jej głównym zadaniem jest oczyszczenie krwiobiegu z toksyn, a następnie uzupełnienie poziomu elektrolitów i przywrócenie prawidłowej gospodarki pod względem metabolicznym. Fachowo dobrane środki farmakologiczne pozwalają zminimalizować objawy zespołu abstynencyjnego i przetrwać pacjentowi ten wyjątkowo ciężki moment tuż po odstawieniu środków odurzających.

Po udanej i prawidłowo przeprowadzonej detoksykacji narkotykowej organizm pacjenta jest czysty, a funkcje fizjologiczne powoli wracają do normy. Trzeba jednak pamiętać, że stan psychiczny takiej osoby może być wciąż niestabilny. Dlatego po odtruwaniu najlepiej udać się na profesjonalne leczenie, a więc na terapię uzależnień, która może być prowadzona zarówno w formie spotkań indywidualnych, jak i grupowych.

Scroll to Top