Leczenie uzależnienia od heroiny

Jednym z najgroźniejszych nielegalnych narkotyków jest heroina. Ten organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny opioid, bardzo szybko uzależnia zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Regularne zażywanie heroiny prowadzi między innymi do zmian degeneracyjnych w mózgu, na których skutek nadal trzeba przyjmować narkotyk, aby móc normalnie funkcjonować. Dowiedz się więcej, czym jest heroina, jak rozpoznać ten rodzaj nałogu, a także, w jaki sposób może przebiegać leczenie uzależnienia od heroiny.

Czym dokładnie jest heroina?

To narkotyk będący pochodną morfiny, który od wielu lat znajduje się w czołówce najczęściej przyjmowanych środków odurzających. W postaci czystej jest sypką, białą, bezwonną substancją o gorzkawym smaku, zaliczaną do grupy depresantów.

Na czarnym rynku heroina jest dostępna w kilku formach:

  • jako brown sugar – tania, na ogół zanieczyszczona odmiana narkotyku występująca w postaci zbrylonego proszku lub niedużych grudek o specyficznym beżowo-szarym kolorze,
  • jako kompot – jest to heroina produkowana przy wykorzystaniu słomy makowej, często określana mianem „polskiej heroiny”,
  • jako tzw. czysta heroina – wysoko przetworzona substancja o kolorze białym lub lekko beżowym, charakteryzująca się dużą zawartością heroiny.

Narkotyk został odkryty w latach siedemdziesiątych XIX wieku przez brytyjskiego chemika C.R. Aldera Wrighta, który eksperymentował z morfiną, łącząc ją z różnorodnymi kwasami. Substancją odkrytą przez Aldera Wrighta następnie zainteresował się chemik Heinrich Dreser. Ostatecznie heroina została zarejestrowana jako lek w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Świat medycyny przyjął ją niezwykle entuzjastycznie, opisując ją jako substancję, która ma wiele zalet w porównaniu do morfiny, niedziałającą nasennie oraz niewywołującą uzależnienia.

W jaki sposób działa heroina i jak można ją podawać?

Minęły już czasy, kiedy uzależnienie od heroiny było postrzegane jako oznaka słabości, niemoralności czy zepsucia. Badania dowodzą, że ten typ nałogu stanowi przewlekłą, nawracającą chorobę, podobnie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Efekty działania heroiny na organizm ludzki to przede wszystkim:

  • uczucie euforii, błogostan, rozluźnienie,
  • spowolnienie perystaltyki jelit,
  • zwężenie źrenic do wielkości główki szpilki,
  • zminimalizowanie bólu,
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi,
  • obniżenie temperatury ciała,
  • zwolnienie oddechu.

Heroina może być dostarczana do organizmu na kilka różnych sposobów, najczęściej jednak podaje się ją dożylnie, przy pomocy strzykawki, po wcześniejszym zagotowaniu nad płomieniem substancji narkotycznej. Popularna droga stosowania to także wdychanie oparów, które dają szybki oraz silny efekt euforyczny.

Jak rozpoznać uzależnienie?

Poza wyżej wymienionymi objawami mogącymi wskazywać na nałóg, osoby uzależnione od heroiny, które powinny zostać poddane leczeniu, najczęściej noszą przy sobie różnego rodzaju akcesoria niezbędne do zażywania narkotyku, takie jak łyżki, kawałki folii aluminiowej, strzykawki, kapsle itp. Obecność tego typu przedmiotów może stanowić dowód na uzależnienie.

Leczenie uzależnienia od heroiny

Niestety w większości przypadków osoby, które zmagają się z uzależnieniem, bardzo rzadko same decydują się na leczenie. Często kluczowe znaczenie ma reakcja otoczenia oraz odpowiednio wczesne skierowanie pacjenta do ośrodka terapeutycznego. Pierwszym krokiem powinna być wizyta w poradni zdrowia psychicznego, gdzie zostanie postawiona diagnoza wraz z zaleceniem optymalnego sposobu leczenia uzależnienia od heroiny. Może to być np. skierowanie na oddział detoksykacyjny lub na specjalistyczną psychoterapię indywidualną czy grupową.

W przypadku nałogu heroinowego bardzo często zaleca się tzw. terapię substytucyjną z wykorzystaniem Metadonu. Środek ten podawany codziennie w niedużych dawkach skutecznie przeciwdziała objawom abstynencyjnym. Dzięki temu osoba uzależniona nie odczuwa działania euforycznego i może na nowo uczyć się normalnego, zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Scroll to Top