Leczenie narkomanii

Uzależnienie od narkotyków stanowi współcześnie poważny problem społeczny, medyczny i kulturowy, który postrzegany jako schorzenie o niezwykle złożonym charakterze. Niestety narkomania dotyka osoby w coraz młodszym wieku, wyrządzając wiele szkód w ich organizmach. Oprócz uzależnienia psychicznego i fizycznego nałóg może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy perforacji żołądka. W niektórych sytuacjach całkowite wyzdrowienie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie narkomanii rozpocząć jak najwcześniej.

W naszym ośrodku zlokalizowanym w dogodnym miejscu w Poznaniu podejmujemy się profesjonalnego leczenia uzależnienia od narkotyków. Przeprowadzamy specjalistyczną detoksykację i pomagamy pacjentom znaleźć motywację do wyzdrowienia. Poniżej prezentujemy, jak wygląda proces leczenia narkomanii oraz odpowiadamy, kiedy należy przeprowadzić detoks narkotykowy.

Od czego rozpocząć terapię?

Uzależnienie stanowi potrzebę zażywania jakichś środków bądź wykonywania jakiejś czynności, która jest tak silna, że nie sposób się jej oprzeć. Organizm z biegiem czasu przyzwyczaja się do przyjmowanej substancji i potrzebuje coraz większych jej dawek, a każde zwiększenie ilości powoduje, że coraz trudniej uwolnić się z nałogu. Zmniejsza to szanse na szybkie wyleczenie z uzależnienia – im dłużej i więcej narkotyków spożywała osoba uzależniona, tym ciężej będzie je odstawić.

Jednym z istotniejszych momentów w leczeniu narkomanii jest chwila, kiedy narkoman sam przed sobą przyzna się, że jest chory i potrzebuje pomocy. Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym można osiągnąć skuteczniejsze efekty terapii i szybciej powrócić do normalnego funkcjonowania.

Pierwszym etapem zwykle są dokładne badania, które mają na celu ocenę fizyczną i psychologiczną pacjenta. Ważne jest także, aby określić, jakie substancje narkotyczne były zażywane oraz przez jak długi okres. Dzięki temu można dobrać indywidualny sposób leczenia narkomanii, dostosowany do konkretnych potrzeb pacjenta.

Jak długo może trwać leczenie narkomanii?

W terapii narkotykowej stosuje się leczenie krótko, średnio oraz długoterminowe. Ważne jest jednak, aby terapia była jak najlepiej dobrana do potrzeb pacjenta, a więc do:

  • zażywanych przez niego substancji odurzających,
  • fazy zaawansowania choroby,
  • stopnia wyniszczenia organizmu przez toksyny.

Krótkoterminowe leczenie narkomanii zwykle jest prowadzone na oddziałach szpitalnych oraz w klinikach psychiatrycznych. Terapia w takim przypadku stanowi połączenie farmakoterapii oraz konsultacji psychologicznych, a trwa zwykle od sześciu do ośmiu tygodni. Po opuszczeniu szpitala pacjentowi zaleca się kontynuowanie terapii w warunkach ambulatoryjnych.

Leczenie średnioterminowe i długoterminowe może trwać od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Tego typu terapie są prowadzone przez specjalistyczne środki leczenia uzależnień, a stanowią połączenie odtrucia z różnego rodzaju formami pracy terapeutycznej.

Jakie istnieją metody leczenia narkomanii?

Współcześnie w leczeniu narkomanii stosuje się przede wszystkim takie metody jak:

  1. Terapia z wykorzystaniem modelu Minnesota, która traktuje uzależnienie od narkotyków jako pierwotną chorobę psychiczną, która jest postępująca i może prowadzić do śmierci pacjenta. Podejście to zakłada, że narkomania ma podłoże w wielu czynnikach natury biologicznej oraz społecznej. Głównym celem terapeuty jest umożliwienie osobie uzależnionej samodzielnej identyfikacji objawów choroby, co ma za zadanie zmotywowanie go dalszego leczenia. Istotnym założeniem terapii z wykorzystaniem modelu Minnesota jest wzięcie pod uwagę, że jednym z elementarnych symptomów choroby narkotykowej jest zaprzeczanie problemowi. Celem leczenia jest dożywotnie zachowanie abstynencji.
  2. Terapia poznawczo-behawioralna, stanowiąca krótkoterminowe podejście polegające na pracy z terapeutą, który wspólnie z pacjentem rozpoznaje sytuacje, w których najczęściej osoba uzależniona sięga po narkotyk. Model ten zakłada, że w ważną rolę w zdrowieniu i rezygnacji ze środków odurzających odgrywa proces uczenia. Podejście to sprzyja nie tylko rozpoznawaniu sytuacji, ale także ma na celu przekazanie wiedzy, jak należy sobie radzić w sytuacjach związanych do tej pory z zażywaniem narkotyku. Terapia poznawczo-behawioralna składa się z dwóch elementów, mianowicie z analizy funkcjonalnej oraz z treningu umiejętności.
  3. Terapia substytucyjna, która jest formą leczenia narkomanii wykorzystującą środki farmakologiczne dające efekty zbliżone do zażywanych wcześniej substancji psychoaktywnych. Ten model terapeutyczny funkcjonuje od przeszło czterdziestu lat, a mogą się mu poddać jedynie niektórzy narkomani. Tego typu terapia poprawia ogólny stan zdrowia osoby uzależnionej, a także zwiększa jej odporność, co jest szczególnie istotne w przypadku osób będących nosicielami wirusa HIV. Celem działań terapeutycznych jest złagodzenie objawów towarzyszących zespołowi abstynencyjnemu poprzez stopniowe redukowanie dostarczanych organizmowi dawek aż do ich całkowitego wyeliminowania.
  4. Model społeczności terapeutycznych, który jest stosowany przede wszystkim w długoterminowym leczeniu narkomanii. Polega on na tym, że osoby zmagające się z uzależnieniem wspólnie mieszkają, pracują i razem uczą się, jak codziennie funkcjonować bez sięgania po narkotyki, mogąc przy tym liczyć na fachowe wsparcie ze strony psychoterapeutów. U podstaw rozumienia społeczności terapeutycznej na osoby uzależnione leży przekonanie, że człowiek może się zmieniać. Proces zdrowienia w tym modelu jest podzielony na kilka etapów, co ułatwia członkom społeczności sprawowanie kontroli nad przebiegiem i rezultatami terapii. W każdej społeczności można wyróżnić wiele różnych sposobów oddziaływań, których głównym celem jest wywołanie u jej członków zmian prowadzących do wyzdrowienia, rozumianego jako powrót do społeczeństwa i satysfakcjonującego rozwoju osobistego.

Czy odstawienie narkotyków jest groźne?

Samodzielne odstawienie środków odurzających nie jest łatwe, a w wielu przypadkach nawet niebezpieczne. Przede wszystkim dlatego, że pojawiają się objawy zespołu odstawienia, które mogą być bardzo uciążliwe i bolesne dla pacjenta. Przykładowe symptomy, które mogą wystąpić na skutek gwałtownej rezygnacji z narkotyków to: omamy, paranoje, halucynacje, zaburzenia świadomości. Do tego dochodzą wymioty czy biegunka, mogące zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Stąd tak ważne jest, aby proces odstawienia przebiegał pod ścisłym nadzorem lekarskim.

Kiedy należy przeprowadzić detoks narkotykowy?

Specjalistyczne odtrucie jest przeprowadzane głównie u osób w zaawansowanej fazie uzależnienia od narkotyków, które nie są w stanie odstawić środków odurzających na własną rękę. Dzieje się tak dlatego, że bardzo trudno jest sobie poradzić z głodem narkotykowym oraz symptomami zespołu abstynencyjnego. Detoksykacja umożliwia poprawę stanu zdrowia osoby uzależnionej, a także odpowiednie przygotowanie do dalszego leczenia narkomanii. Należy jednak mieć świadomość, że pomimo przywrócenia prawidłowej gospodarki metabolicznej organizmu i wyeliminowania szkodliwych toksyn z krwiobiegu, odtrucie nie jest w stanie zapewnić całkowitego wyleczenia z uzależnienia. Daje jednak możliwość podjęcia walki o odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Terapia narkotykowa – dlaczego w naszym ośrodku?

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia AGNUS działający na co dzień w Poznaniu specjalizuje się zarówno w odtruciach narkotykowych, jak i w kompleksowym leczeniu narkomanii. Terapią jednostek uzależnionych zajmujemy się od wielu lat – od tego czasu udało nam się udzielić pomocy setkom osób zmagających się z nałogiem narkotykowym. Pracująca w naszym ośrodku kadra to zespół wykwalifikowanych lekarzy, terapeutów i pielęgniarek, którzy służą swoim fachowym wsparciem pacjentom na każdym etapie walki z uzależnieniem. Gwarantujemy nie tylko odpowiednie warunki do przeprowadzenia bezpiecznego odtrucia, ale także zachowanie anonimowości każdej osobie, która zgłosi się do nas po pomoc.

Scroll to Top